ATLETISM: Cristian Stoean a cucerit cinci medalii la CN de semimaraton

Performanţă remarcabilă înregistrată de atletul dâmboviţean Cristian Stoean la Campionatul Naţional de semimaraton pentru seniori, tineret şi juniori 1! Alergătorul Clubului Sportiv Şcolar Târgovişte a reuşit la concursul găzduit de oraşul Craiova să cucerească nu mai puţin de cinci medalii, în probele individuale şi pe echipe. Astfel, la Naţionalele de semimaraton, sportivul târgoviştean a contabilizat două distincţii de aur, una de argint şi alte două de bronz. Acesta a obţinut cele mai strălucitoare medalii în proba pe echipe, la întrecerile destinate tineretului şi juniorilor 1. Echipa târgovişteană a fost formată la concursul desfăşurat la Craiova din Cristian Stoean (CSŞ), Mihai Fălcescu şi Ionuţ Dumitru (ambii CS Târgovişte) şi a obţinut timpul de 3h 30:40.00. Argintul a fost cucerit de atletul lui Nicolae Guţoiu, la secţiunea juniori 1 – individual (1h 09:27). De asemenea, cele două medalii de bronz au fost contabilizate de sportivul dâmboviţean la tineret individual şi la seniori pe echipe. Obţinerea unor rezultate atât de bune la Naţionalele de semimaraton l-a bucurat extrem de mult pe antrenorul secţiei de atletism de la CSŞ Târgovişte „Este un lucru extraordinar ce a reuşit Cristi la Craiova. Nu mă aşteptam să câştige atâtea medalii la acest campionat. Aşteptările mele de la el erau doar clasări pe primul loc în probele de juniori, atât la individual, cât şi pe echipe. Acest copil merită fericitările tuturor după cum a alergat la acest semimaraton”, ne-a declarat Nicolae Guţoiu. Ionuţ Parghel

The post ATLETISM: Cristian Stoean a cucerit cinci medalii la CN de semimaraton appeared first on incomod-media.ro.