DÂMBOVIŢA: Beatrice Maer a cucerit medalia de argint la aruncarea discului

Sportivii Clubului Sportiv Şcolar Târgovişte au terminat într-o notă pozitivă etapa finală a Campionatului Naţional de aruncări lungi pentru juniori 3 şi copii 1, 2, 3, desfăşurată pe stadionul „Iolanda Balaş Soter”, din Bucureşti. La capătul unor evoluţii destul de bune, aceştia au reuşit să urce de trei ori pe podiumul de premiere. Pentru clubul târgoviştean, cel mai bun rezultat la acest concurs a fost înregistrat de Beatrice Maer, la aruncarea discului. Sportiva antrenată de Cornel Pătrăşcan a reuşit să cucerească medalia de argint, după ce a finalizat întrecerea destinată juniorilor 3, pe locul 2, cu o aruncare ce a măsurat 32,77 de metri. În runda finală a întrecerii, dâmboviţeanca a fost învinsă de Ioana Ţigănaşu, de la CS Ceahlăul Piatra Neamţ. Două medalii de bronz De un rezultat meritoriu în proba de disc a avut parte şi Bianca Cioacătă, la întrecerea destinată copiilor 2. Sportiva pregătită de Mihai Prodan a reuşit să intre în posesia medaliei de bronz, după ce a bifat o aruncare de 18,52 de metri. În schimb, Mălin Sandu (antrenor Cornel Pătrăşcan) şi-a asigurat medalia de bronz în concursul juniorilor 3, de aruncare a suliţei. Acesta s-a clasat pe ultimul loc al podiumului, după ce aruncarea sa a măsurat 44,38 metri. Cucerirea celor trei medalii a adus multă bucurie în rândul antrenorilor de la CSŞ Târgovişte. „Suntem foarte bucuroşi că sportivii noştri s-au comportat bine la aceste Naţionale de aruncări lungi. Să revii acasă cu trei medalii nu este un lucru uşor. Aceste performanţe au fost înregistrate în condiţii extrem de grele şi în zile în care au plouat foarte mult. Dacă ar fi existat mai multă concentrare, cred că se putea obţine rezultate şi mai bune”, ne-a declarat Cornel Pătrăşcan. Ionuţ Parghel

The post DÂMBOVIŢA: Beatrice Maer a cucerit medalia de argint la aruncarea discului appeared first on incomod-media.ro.